Šogad UNESCO nedēļā no 12. līdz 18. oktobrim pašvaldības, izglītības iestādes, bibliotēkas, muzeji un citas organizācijas īstenos vairāk nekā 100 aktivitātes, iniciatīvas un pasākumus, lai iesaistītu sabiedrību vietējā kultūras mantojuma izzināšanā.

UNESCO kopš tās dibināšanas savos darbības mērķos kā prioritāti ir izvirzījusi mantojuma kopšanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm. UNESCO darbs Latvijā ir izcelt šīs vērtības un rast jaunus veidus, kā par tām stāstīt sabiedrībai, nodrošinot, ka tās kļūst par katras kopienas ilgtspējīgas attīstības sastāvdaļu. 

„Kultūras mantojuma saglabāšana ir atbildība, kas sākas ar katru no mums. Ikdienas steigā reizēm nepamanām mazus pavedienus, kas mūs aizved pie stāsta par to, kas esam un no kurienes nākam. UNESCO nedēļa ir laiks, kad aicinām palūkoties uz vērtībām un apzināties to nozīmi sabiedrības izaugsmes veidošanā”, stāsta UNESCO nedēļas koordinatore Evija Maļkeviča.

UNESCO nedēļā ik gadu iesaistās plašs UNESCO LNK sadarbības partneru loks (pašvaldības, skolas, bibliotēkas, muzeji un citas institūcijas), kuri, iesaistoties UNESCO nedēļā un rīkojot daudzveidīgas un radošas kultūras mantojuma saglabāšanai veltītas aktivitātes, katru gadu apzina, atklāj un izzina ko jaunu. 

Arī šogad, piemēram, iedvesmojoties no interaktīvās kartes „UNESCO Latvijas dārgumi”, notiks mācību stundas Brocēnos, Pļaviņās, kā arī plaša un daudzveidīga mācību programma – Liepājā. Bērnudārza vecuma bērniem plaša kultūras matojuma izziņai veltīta programma paredzēta piecās Daugavpils pirmsskolas izglītības iestādēs, izzinošu folkloras ekspedīciju rīkos Ābeļu pamatskola, savukārt Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums rīkos fotokonkursu „Tā daļa Rīgas”. 

UNESCO nedēļā daudzas mācību stundas, izglītojošas ekskursijas un iniciatīvas notiks Cēsīs, Daugavpilī, Jāņmuižā, Sēlpils pagastā, Sabilē, Tukumā, Valmierā, kā arī Jēkabpilī, kur Jēkabpils bibliotēka sadarbībā ar citām institūcijām 8 pilsētas skolām piedāvās izzinošu lekciju ciklu. Radošas kultūras mantojuma izziņas aktivitātes notiks Balvu novadā, Jūrmalā, Kuldīgā, Limbažos, Salā, stāstu pēcpusdienas – Alojā, Baložos, Lazdonā, Pļaviņās, Pilsrundālē, Tukumā. Izzinoši un informatīvi pasākumi notiks Baltinavā, Tilžā, Carnikavā, Gulbenes novadā, Iecavā, Grobiņā, Madonā un Talsos. Interesenti UNESCO nedēļā aicināti apskatīt arī dažādas izstādes Ķeguma novadā, Rīgā, Sēlpilī, u.c. 

UNESCO nedēļas plašāks apkopojums pieejams UNESCO LNK mājas lapā.

Arī šodien Valmierā norisinās UNESCO nedēļas ieskaņas pasākums – pirmais Vidzemes stāstnieku festivāls „Stāsti krēslā” –, kas tiek organizēts no 9. līdz 11. oktobrim. Tā mērķis ir veicināt stāstniecības tradīcijas saglabāšanu, attīstīšanu un tālāk nodot nākamajām paaudzēm Latvijā, īpaši pievēršoties Vidzemes reģionam. 

UNESCO nedēļa pirmo reizi tika atzīmēta 2011. gadā, kad apritēja 20 gadi kopš Latvija pievienojās šai organizācijai. Aizvadītajos gados vairākos desmitos dažādu vietu visā Latvijā – bibliotēkās, skolās, pašvaldībās, kultūras centros u.c. – UNESCO nedēļas ietvaros notikuši simtiem pasākumu, kas veltīti nacionālo vērtību, vietējā mantojuma un aizvien dzīvo tradīciju izcelšanai, kā arī dažādām UNESCO programmām un tēmām, lai izzinātu un iepazītu organizācijas darbību Latvijā. 

Vairāk informācijas: 

Evija Maļkeviča 

UNESCO nedēļas koordinatore 

E-pasts: e.malkevica@unesco.lv

Tālrunis: 67325109