Sievietes zinātnē

Latvijas Zinātņu akadēmija, Igaunijas Zinātņu akadēmija, Lietuvas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, UNESCO Igaunijas Nacionālo komisiju, UNESCO Lietuvas Nacionālo komisiju 2024. gadā ir iedibinājusi “Baltijas stipendiju sievietēm zinātnē” (turpmāk – Stipendija), kuras mērķis ir nacionālajos konkursos izvērtēt un sniegt atbalstu labākajām Baltijas valstu jaunajām zinātniecēm to virzībā uz izcilību zinātnē, kā arī popularizēt jauno zinātnieču sasniegumus un iedrošināt talantīgākās studentes izvēlēties zinātnieces profesiju. Deviņas izcilas Baltijas zinātnieces katra saņem stipendiju 7000 eiro apmērā, novērtējot viņu līdzšinējo sniegumu un sekmējot tālākus pētījumus.

Katras Baltijas valsts zinātņu akadēmija sadarbībā ar šīs valsts UNESCO nacionālo komisiju organizē Stipendijas konkursu savā valsti, izvēlas nacionālās žūrijas komisijas locekļus, veic pretendentu pieteikumu un personību izvērtēšanu un Stipendijas ieguvēju noteikšanu.

Stipendiju pretendentēm – zinātņu doktorēm un zinātņu doktora grāda kandidātēm no Latvijas – tās finansē Izglītības un zinātnes ministrija, bet to piešķiršanas un izvērtēšanas kārtību nosaka Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju.

Latvijā tiek piešķirtas divas Stipendijas dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģijas, medicīnas un veselības zinātnes jomās: viena stipendija zinātņu doktorei un viena stipendija zinātņu doktora grāda kandidātei un viena Stipendija sievietēm zinātnē zinātņu doktorei sociālo un humanitāro zinātņu jomās.

Stipendijas pretendentes pieteikumus aicinātas iesniegt no 2025. gada 12. maija līdz 2025. gada 12. jūnijam, aizpildot pieteikuma anketu, kas apstiprināma ar derīgu elektronisko parakstu, un nosūtot to uz e-pasta adresi BVstipendija@lza.lv Stipendijas dokumentācija, ieskaitot pieteikuma anketu, pieejama Latvijas Zinātņu akadēmijas tīmekļvietnē. 

Baltijas valstu stipendiju 2024. gadā saņēma:

Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un ētikas nodaļas vadošā pētniece un asociētā profesore ētikā Dr. phil. Anne Sauka par projektu „Dzīvība, vide un situētas zināšanas: Baltu mitoloģija kā zināšanu avots vides filozofijā”. Projektā pētniece apsvērs folkloras kā situētu, kopienas pieredzi atainojošu zināšanu nozīmi vides filozofijā, tostarp iezīmējot filozofiju un folkloru kā savstarpēji papildinošas jomas.

Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta Biorafinēšanas laboratorijas pētniece Dr. chem. Daniela Godiņa par projektu „Bio-polimēru sorbentu sintēze no ekstraktvielām un suberīna depolimerizācijas produktiem, kas iegūti no bērza mizas”, kas sniegs vērtīgas atziņas vides zinātnē un analītiskajā ķīmijā, veicinot sadarbību un sekmējot ilgtspējīgu attīstību.

Latvijas Universitātes Cietvielu Fizikas institūta pētniece un zinātņu doktora grāda kandidāte Līga Ignatāne. Zinātnieces disertācijas tēma ir vērsta uz nanostruktūru izgatavošanu ar fokusēto jonu staru. Jaunākās paaudzes duālo staru mikroskopa pieejamība tepat Latvijā un arvien ciešākā sadarbība ar biologiem ļauj veidot jaunus un precīzākus risinājumus dažādu vielu noteikšanā pat mazā koncentrācijā.