12.–18. oktobrī jau piekto reizi Latvijā noritēs UNESCO nedēļa, lai atzīmētu mūsu valsts pievienošanos pasaules lielākajai izglītības, zinātnes un kultūras organizācijai UNESCO, kam šogad aprit 70. gadadiena. UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) šajā gadā aicina stiprināt gan individuālu cilvēku, gan institūciju savstarpēju sadarbību Latvijas vērtību stiprināšanā un vietējā mantojuma izcelšanā, uzsverot, ka mantojuma kopšana un saglabāšana nākamajām paaudzēm ir viens no pamatbalstiem sabiedrības ilgtspējīgai attīstībai.

UNESCO pamatdarbības princips ir intelektuālas sadarbības un līdzvērtīga dialoga veidošana. Organizācija tās 70 pastāvēšanas gados kā vienu no svarīgākajām prioritātēm vienmēr ir izvirzījusi mantojuma kopšanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Kā uzsver UNESCO LNK ģenerālsekretāres p.i. Baiba Moļņika, „UNESCO ir unikāla ar to, ka, nodrošinot 195 valstu pastāvīgu intelektuālo pieredzes apmaiņu izglītībā, zinātnē, kultūrā un komunikācijas un informācijas jomā, rosina izcelt pašiem savas nacionālās vērtības un apzināties to unikalitāti pasaules kontekstā”.

UNESCO ideju īstenošana Latvijā nebūtu iedomājama bez UNESCO LNK sadarbības partneru – skolu, bibliotēku, muzeju un citu organizāciju ieguldījuma vērtību saglabāšanā un popularizēšanā. Šī sadarbība ir vainagojusies ar daudziem lieliskiem piemēriem radošai mantojuma komunikācijai. Tāpēc šogad UNESCO nedēļa tiks veltīta arī UNESCO LNK sadarbības partneru ieguldījuma apzināšanai, izcelšanai un godināšanai – īpaši izglītības, kultūras, komunikācijas un informācijas jomā.

15. un 16. oktobrī Kuldīgā notiks UNESCO 70. gadadienai veltīta svinīga konference, kurā pulcēsies UNESCO LNK ilggadējie sadarbības partneri un tīklu organizācijas. Tās laikā tiks godināti labākie notikumi un aktivitātes, kas nodrošinājušas radošu kultūras mantojuma komunikāciju vietējās sabiedrībās. Šie veiksmes piemēri apkopoti arī UNESCO LNK veidotā publikācijā. Tāpat konferencē diskutēs par veiksmīgu praksi, kā radoši komunicēt un izcelt kultūras mantojumu vietējā sadarbībā un veicināt UNESCO LNK tīklu sinerģiju turpmākām iniciatīvām, īpaši tādām, kas saistītas ar UNESCO programmu un tēmu aktualizēšanu vietējā mērogā.

Arī pašas skolas, bibliotēkas, muzeji, kultūras centri un citas organizācijas, kā arī ikviens interesents UNESCO nedēļā 12.–18. oktobrī aicināts rīkot dažādas aktivitātes, izglītojošus pasākumus, diskusijas vai atmiņu vakarus vietējās vēstures izzināšanai, kā arī sarunu pēcpusdienas, diskusijas vai radošas darba grupas ar sava novada NVO un vietējiem aktīvistiem, lai plānotu jaunas iniciatīvas vietējā kultūras mantojuma izcelšanai un popularizēšanai. Organizācijas un iestādes aicinātas sadarboties savā starpā, tā dažādojot ierastās darba formas un sabiedrības iesaistes veidus.

Aktivitātēm un pasākumiem UNESCO nedēļā var iedvesmoties interaktīvajā kartē UNESCO Latvijas dārgumi, kā arī dažādos materiālos, kas pieejami UNESCO LNK mājas lapā.

UNESCO nedēļa pirmo reizi tika atzīmēta 2011. gadā, kad apritēja 20 gadi kopš Latvija pievienojās šai organizācijai. Aizvadītajos gados vairākos desmitos dažādu vietu visā Latvijā – bibliotēkās, skolās, pašvaldībās, kultūras centros u.c. – UNESCO nedēļas ietvaros notikuši simtiem pasākumu, kas veltīti nacionālo vērtību, vietējā mantojuma un aizvien dzīvo tradīciju izcelšanai, kā arī dažādām UNESCO programmām un tēmām, lai izzinātu un iepazītu organizācijas darbību Latvijā.

Vairāk informācijas:
Evija Maļkeviča
UNESCO nedēļas koordinatore
E-pasts: e.malkevica@unesco.lv
Tālrunis: 67325109