Kultūra Zināšanu sabiedrība

Rudenī, 24. - 25. septembrī, Dobelē aicinās stāstniekus no visiem Latvijas novadiem uz 10. Zemgales stāstnieku festivālu “Gāž podus Rundālē”.

Festivālu atklāsim dienas vidū ar semināru “Stāstniecības attīstība Zemgalē  2011 – 2021”, kurā dalīsies pieredzē Aizstrautnieku bibliotēka, Jelgavas pilsētas bibliotēka un Pilsrundāles bibliotēka Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā. Turpināsim ar 3 svarīgām un interesantām lekcijām:

  •  “Nelietderīgā lietderīgums caur Nučo Ordines prizmu raugoties” lektore Māra Mellēna - filozofe, folkloriste, nemateriālā kultūras mantojuma sargātāja, Latvijas Stāstnieku asociācijas valdes locekle;
  •  “Augusta Bīlenšteina pasaku vākums Zemgalē” – lektors Guntis Pakalns - folklorists, stāstniecības kustības Latvijā aizsācējs, spoku stāstu zinātājs;
  • “Zemgaliskā pārticība zem un virs zemes” – lektors Andris Tomašūns - vēsturnieks, arheologs, Latviešu biedrības biedrs, lielisks stāstnieks.

Lekcijās varēs piedalīties arī citi interesenti, iepriekš piesakoties Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā un Dobeles Novadpētniecības muzejā (sakarā a COVID- 19  drošības noteikumu ievērošanu).

Pēcpusdienā stāstnieki dosies vakara pastaigā pa Dobeles vēsturisko centru un piedalīsies radošajā darbnīcā “No hercogienes dārza līdz tējas tasei” Dobeles novadpētniecības muzejā..

Vakarpusē Dobeles muzejā notiks Lielais stāstu vakars “Lai pilnība ir tavas dzīves ceļa zvaigzne” (K.Ulmanis), kopā ar folkoras kopu “Leimaņi” (vadītāja Inese Mičule).

Festivāla otrās dienas aktivitātes paredzētas tikai stāstniekiem K.Ulmaņa muzejā “Pikšas” (Bērzes pagasts).

Festivāla dalībnieki rīta pusē varēs iepazīties ar muzeja ekspozīciju muzejnodarbībā ar tā vadītāju Ilgu Ķipsni. Festivāla dalībnieki ieklausīsies stāstā par Zemgalē dzimušā vadoņa dzīvi un darbu Latvijas labā, papildinot to ar saviem stāstiem.

Pēc nodarbības sekos ekskursija uz Bērzes luterāņu baznīcuBērzes ūdensdzirnavām un cimdu un koku skulptūru dārzu “Lejnieki” .  Festivālu noslēgs Jelgavas folkloras kopas “Dimzēns” koncerts ar dziesmām un dejām. Kopas vadītāja Velta Leja. Interesentiem mājupceļā būs iespēja doties uz Rundāles pagasta viesu māju “Baltā māja”, lai godinātu Melno cepli, kurš bija festivāla nosaukuma “Gāž podus Rundālē” iedvesmotājs.

Uz festivālu tiek aicināti visu Latvijas kultūrvēsturisko novadu stāstnieki, UNESCO Latvijas  Nacionālās komisijas (LNK) tīkla „Stāstu bibliotēku” pārstāvji, kā arī vietējās folkloras kopas, stāstnieku kustības atbalstītāji un interesenti.

Festivāla projektu finansiāli atbalsta VKKF, Zemgales plānošanas reģions, Latvijas valsts meži. Festivālu atbalsta ar labām domām un vārdiem UNESCO LNK, Latvijas Stāstnieku asociācija, Pilsrundāles bibliotēka.

Sekmīgai festivāla norisei nepieciešama individuāla pieteikšanās līdz 13. septembrim.  Sīkāku informāciju par festivālu var iegūt, rakstot uz e-pastu aelita.ramane@rundale.lv , zvanot 29872017 Aelitai Ramanei.

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, X Zemgales stāstnieku festivālā “Gāž podus Rundālē” būs iespēja piedalīties tikai vakcinētiem vai pārslimojušiem dalībniekiem, uzrādot derīgu Covid 19 sertifikātu.