Izglītība Zinātne

Oktobrī UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) un L`OREAL Baltic uzsāk skolēniem paredzētās zinātnes komunikācijas programmas otro mācību gadu. Šīs programmas ietvaros pētnieces, kas 11 gados ieguvušas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu, viesojas pie skolēniem, stāstot par zinātni kā profesiju un aicinājumu, par zinātnieku darbu un dzīvi, par centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem, kā arī par ceļu no skolas sola līdz sasniegumiem zinātnē.

Iepriekšējā mācību gadā zinātnieces viesojās skolās 10 Latvijas pilsētās un novados – Daugavpilī un Valmierā, Siguldā, Alūksnē, Talsos un Jelgavā, Suntažos, Jēkabpilī, Kauguros un Pļaviņās. Programmas otrais mācību gads tiks atklāts Zemgalē – Bauskā un Īslīces pagasta Bērzos.

Ceturtdien, 22. oktobrī Īslīces vidusskolā un Bauskas 2. vidusskolā viesosies divas zinātnieces – ķīmijas zinātņu doktore Laura Beķere un inženierzinātņu doktore Dagnija Loča. Neskatoties uz to, ka viena no viņām izvēlējusies dzīvības zinātnes, bet otra – materiālzinātnes, abu zinātnieču pētījumu mērķis ir viens – palīdzēt saglabāt un uzlabot cilvēku veselību un dzīves kvalitāti. Viņas stāstīs gan par saviem pētījumiem, gan par ceļu uz zinātni – kā šo profesiju izvēlējušās, kas jādara, lai tajā nonāktu, kāds ir zinātnieku darbs un ikdiena un kādas perspektīvas šī profesija paver.

Viena no šīm zinātniecēm – 2015. gada L`ORÉAL stipendiāte ķīmijas zinātņu doktore Laura Beķere – Bauskas novadā ir „savējā”. Šobrīd viņa kopā ar ģimeni dzīvo Bauskā, bet savulaik viņas skolas gaitas sākušās toreizējā Īslīces pamatskolā. „Mācībās biju teicamniece, bet tas nenozīmēja, ka visu “iekalu galvā”. Skolā mācīto centos saprast, un tas izrādījās vienkāršāk. Līdz ar to šķietami sarežģītos eksaktos priekšmetus apguvu viegli. Tajā laikā modē bija studēt ekonomiku. Arī man bija kārdinājums sekot līdzi modei, bet brīdī, kad iesniedzu dokumentus studijām universitātē, tomēr izvēlējos ķīmiju.” Ķīmijas studijas topošajai zinātniecei pavēra interesantas darba iespējas. „Jau mācoties 2. kursā, sāku strādāt Organiskās sintēzes institūtā. Tur sintezēju jaunus organiskos savienojumus sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai. Studiju laikā un arī pēc tām praktizējos ārzemēs,” par savu ceļu uz zinātni stāsta pētniece.

Nu Laura Beķere ir ķīmijas zinātņu doktore un pēc vairākus gadus ilgiem pētījumiem prestižā ārzemju universitātē ir atgriezusies Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. „Šobrīd pētu jauna veida līdzekļus vēža ārstēšanai. Ar tiem vienlaikus var gan slimību ārstēt, gan arī sekot līdzi tās norisei. Šādus līdzekļus sauc par teranostiķiem, un tie ļauj saslimšanu izārstēt ātrāk.”

Savukārt 2012. gada L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte, inženierzinātņu doktore Dagnija Loča stāstīs gan par savu ceļu uz zinātnieces profesiju, gan par to, kā inženierzinātne palīdz medicīnai, no biomateriāliem radot.rezerves daļas cilvēkiem. „Izvēlējos studēt materiālzinātnes – perspektīvu, vispārizglītojošu un inovatīvu jomu. Gadiem ejot, sapratu, ka man patīk zināt, uzzināt, izprast un iegūtās zināšanas realizēt dzīvē. Tā kļuvu par biomateriālu pētnieci,” par savu profesijas izvēli stāsta Dagnija Loča, kas ir gan Rīgas Tehniskās universitātes Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore, gan docente RTU Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūtā. Viņas vadībā top biomateriāli, ar kuru palīdzību iespējams „salabot” bojātos kaulus, tos atjaunot vai aizstāt. Šādu materiālu izveidē tiek izmantotas arī dabīgas, visiem labi zināmas izejvielas, piemēram, olu čaumalas, liellopu kauli un gliemežvāki. „Uzlabojoties dzīves kvalitātei, pieaug cilvēku vidējais mūža ilgums un līdz ar to – arī dažādu saslimšanu skaits. Tādēļ zinātnieki izstrādā jaunus un pilnveido jau esošus biomateriālus vai, citiem vārdiem sakot, rada „rezerves daļas”, kas ļaus mums visiem vecumdienas sagaidīt daudz veselākiem un dzīvespriecīgākiem,” skaidro zinātniece.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi. L`OREAL Baltic un UNESCO LNK kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju, kura dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku.

Papildu informācijai:
Estere Braķe,
stipendijas koordinatore
Tālrunis: 29122790, e-pasts: estere@latnet.lv