Zināšanu sabiedrība
Attēls: UNESCO LNK arhīvs

Visā pasaulē no šī gada 24. līdz 31. oktobrim norisināsies jau vienpadsmitā UNESCO Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa (Global media and information literacy week), kuras tēma šogad ir “Uzticēšanās stiprināšana: priekšnoteikums medijpratībai un informācijpratībai”. Plašs tematisku aktivitāšu klāsts iecerēts arī Latvijā.

Ikviens interesents tiešsaistē ir aicināts piedalīties UNESCO 11. MIL nedēļas starptautiskajā konferencē un jauniešu forumā. Pasākumu programma un pieteikšanās attālinātai dalībai pieejama šeit: https://www.unesco.org/en/weeks/media-information-literacy/feature-conference.

Pirmdien, 24. oktobrī, Rīgas pilī notiks diskusija jauniešiem “Manas Latvijas tēls. Kā atšķirt informāciju no dezinformācijas”, ko organizē Valsts prezidents Egils Levits sadarbībā ar globālo attīstības un izglītības organizāciju “IREX” un Latvijas Drošāka interneta centru. Reģistrācija: https://ej.uz/MedijpratibasNedela.

Ar diskusijām, darbnīcām, labās prakses piemērien un iepazīšanos ar Baltijas valstu materiāliem medijpratības pilnveidei 24.-25. oktobrī notiks “Baltic MIL Summit 2022”. Samitu organizē “DW Akademie”, piedaloties Baltijas Mediju izcilības centram, Kultūras ministrijai un Latvijas Drošāka interneta centram.

Otrdien, 25. oktobrī, notiks Centrālās Mičiganas universitātes profesora Dr. Troja Hika tīmekļseminārs Baltijas universitāšu mācībspēkiem “Teaching and Modelling Digital Dilligence”. Pasākumu rīko “IREX”. Reģistrācija: https://ej.uz/TroyHicks. Tāpat tiks uzsāktas apmācības mediju profesionāļiem “Mediji un uzticēšanās”, ko rīko Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome. Reģistrācija: https://ej.uz/rd6p.

Trešdien, 26. oktobrī, tiešsaistē LSM.lv, Ministru kabineta un Kultūras ministrijas sociālo mediju kontos būs vērojama ekspertu tiešsaistes diskusija “Sabiedrības medijpratība un uzticēšanās nenoteiktības apstākļos”, ko organizē Valsts kanceleja sadarbībā ar Kultūras ministriju un Latvijas Nacionālo bibliotēku. Tāpat Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks zviedru lektores Karīnas Mildes darbnīca bibliotekāriem, kurā viņi tiks iepazīstināti ar "Fake ≠ Fact" materiāliem, kas paredzēti radošām nodarbībām par medijpratību izglītības iestādēs. Pasākumu organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un Zviedrijas vēstniecība Latvijā.

Ceturtdien, 27. oktobrī, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē notiks IREX Baltijas Medijpratības programmas Latvijas Universitātē iniciatīvas atklāšanas pasākums – seminārs. Savukārt Latvijas Nacionālajā bibliotēka organizē tīmekļsemināru skolu bibliotekāriem par praktiski izmantojamiem medijpratības materiāliem izglītības darbā.

Pirmdien, 31. oktobrī, Āgenskalna tirgū notiks bezmaksas darbnīca jauniešiem par medijpratību un kritisko domāšanu “Stereotipi un aizspriedumi”, ko organizē Rīgas Stradiņa universitāte un Vācijas vēstniecība Latvijā. Tāpat tiks uzsākts tiešsaistes semināru cikls “Medijpratība un informācijpratība pedagogiem”, ko organizē Kultūras akadēmija un Kultūras ministrija. Reģistrācija: https://ej.uz/medijpratiba_pedagogiem.

Tematiskās nedēļas laikā ikviens tiek aicināts uzzināt, kā atpazīt un pretoties manipulācijām informatīvajā telpā Valsts kancelejas izdevumā “Rokasgrāmata pret dezinformāciju: atpazīt un pretoties” (pieejama www.mk.gov.lv). Tāpat ir iespēja iejusties dezinformatora ādā un iemācīties, kā pretoties populārākajām manipulācijas metodēm, spēlējot tiešsaistes spēles “Go Viral” un “Harmony Square” (pieejamas: https://www.goviralgame.com/lv un https://harmonysquare.game/lv). Publikācijas, materiāli un metodes par medijpratību ir atrodamas arī Biblioteka.lv sociālo mediju kontos (pieejami: Facebook lapā “LNB Bibliotēku attīstības centrs”). Kā arī latviešu valodā ir pieejams “IREX” Baltijas Medijpratības izstrādātais tiešsaistes kurss “VeryVerified.eu”.

Pasaules medijpratības un informācijpratības jeb MIL nedēļas mērķis ir veicināt medijpratības un informācijpratības attīstību, lai uzlabotu cilvēku kritiskās domāšanas prasmes informācijas, mediju un tehnoloģiju jautājumos, kā arī sekmēt pilsonisko līdzdalību, pašizpausmi, ekonomisko attīstību un cīņu ar dezinformāciju. To jau vienpadsmito gadu rīko UNESCO sadarbībā ar Pasaules Aliansi sadarbībai medijpratības un informācijpratības jomā, Apvienoto Nāciju Organizācijas Civilizāciju Aliansi un Medijpratības un informācijpratības un starpkultūru dialoga universitāšu tīklu. Plašāk: https://www.unesco.org/en/weeks/media-information-literacy.