Zinātne

Rīgas Klasiskās ģimnāzijas skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencē ceturtdien, 28. aprīlī viesosies divas zinātnieces: ģimnāzijas bijusī audzēkne Jeļizaveta Sokolovska, kas darbojas divās jomās – medicīnā un pētniecībā, kā arī jaunā fiziķe Liāna Širmane. Abas zinātnieces 2013. gadā saņēmušas prestižo L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

Skolēniem viņas stāstīs par zinātnieku darbu un savu ceļu uz zinātni – kā šo profesiju izvēlējušās, kas jādara, lai tajā nonāktu, kāda ir zinātnieku ikdiena un kas zinātnē ir tik aizraujošs, ka ik gadu daudzi gudri un talantīgi jaunieši izvēlas tieši šo karjeru.

Medicīnas zinātņu doktore Jeļizaveta Sokolovska ir ārste – endokrinoloģe un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Bioķīmijas grupas pētniece.

„Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā mācījos līdz 8. klasei. Nopietnas mācības notika visos priekšmetos, tomēr īpašs uzsvars tika likts uz svešvalodu apgūšanu – tas ļoti noderēja manā karjerā, jo labas angļu un vācu valodas zināšanas palīdz sadarboties ar ārzemju kolēģiem. Tāpat esmu pateicīga skolai par „uzdāvināto” vaļasprieku – mīlestību pret klasisko mūziku. Klausīties un izprast to mūs mācīja mūzikas vēstures stundās, un tas vēl tagad man palīdz iedvesmoties ikdienas darbiem,” skolas gaitas atceras zinātniece. „Izvēlējos studēt medicīnu, jo biju sajūsmināta par cilvēka organisma smalko regulāciju. Rūpīgi saplānoti eksperimenti, laboratorijas atmosfēra, kā arī saskarsme ar „maģisko zinātnes pasauli” – tas viss mani fascinēja, kad 2. kursā sāku strādāt pētniecībā,” stāsta Jeļizaveta Sokolovska. Iesaistīšanās zinātniskajā procesā ļāva jaunajai pētniecei piedalīties Latvijas un ārzemju studentu konferencēs, kā arī pieteikties fondu stipendijām. Šobrīd viņa jau ir zinātņu doktore un koordinē „Latvijas diabētiskās nefropātijas pētījumu”, kura mērķis ir iegūt vairāk informācijas par to, kāpēc diabētiķiem attīstās komplikācijas: redzes, nieru, neiroloģiskās problēmas. Zinātniece piebilst: „Ticu, ka mans darbs nākotnē palīdzēs daudziem diabēta slimniekiem. Zinātne man sniedz gandarījumu kā interesants darbs, kā iespēja satikt aktīvus un interesantus cilvēkus Latvijā un pasaulē un kā pamats sasniegumiem.”

Savā pieredzē ar skolēniem dalīsies arī materiālzinātniece Liāna Širmane, kas pašlaik gatavojas doktora disertācijas aizstāvēšanai.

„Skolā fizika nebija mana stipra puse, bet pusotru gadu pirms skolas absolvēšanas es negaidīti nolēmu pievērsties pētījumiem tieši šajā nozarē. Bet, ja nolemts, tad jādara - tā arī uzsāku savu aizraujošo ceļu zinātnes pasaulē,” karjeras izvēles līkločus atceras jaunā zinātniece. Pirms trim gadiem viņa ieguva prestižo L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” luminiscences pētījumiem, kuru mērķis bija paplašināt luminiscences izmantošanas iespējas displejos, avārijas gaismas apzīmējumos, banknošu un dokumentu aizsardzībā pret viltojumiem, bioloģijā un medicīnā. Strādājot gan Latvijā, gan ārvalstu sinhrotronos, par šo tēmu tapusi arī Liānas Širmanes doktora disertācija, kuras aizstāvēšanai jaunā zinātniece šobrīd gatavojas. „Ar prieku dalīšos savā pieredzē - kur un kā var mācīties fiziku Latvijā, kādas darba iespējas ir studentiem un absolventiem un ko dara zinātnieki, kas ikdienā izmanto tādus vārdus kā “sinhrotrons”, “nanofosfori” un “luminiscence”,” pētniece sola skolēniem noderīgu tikšanos.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi... Uzņēmums L`Oreal Baltic un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju. Tā dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku.