Izglītība

Izglītība ilgtspējīgai attīstībai plašākā izpratnē ir jēgpilna izglītība. Tās centrā ir identitātes un vērtību, taisnīguma un atbildības jautājumi, iedvesmošana zinātkārei un radošumam, aicinājums būt atvērtiem, drosmīgiem un iejūtīgiem, un pamudinājums pielietot savus sociālos, emocionālos, kognitīvos un fiziskos resursus cerīgas nākotnes veidošanā. IIA mācību grāmata ir dzīve vietējā un globālā kopienā, jo tā palīdz katram izveidot praktiski pielietojamu kompasu vai karti un rīkus, kā būt veiksmīgam pasaulē, kas kļūst arvien sarežģītāka, nepastāvīgāka un nenoteiktāka. Tā uzsver PhD Inga Belousa jaunajā publikācijā “Izglītība ilgtspējīgai attīstībai skolotāju izglītībā: Kāda pieredze ir uzkrāta un kurp dodamies?”.

Izglītībai ilgtspējīgai attīstībai (IIA) orientējas uz attīstību, kas ir ilgtspējīga. Tā bagātina izpratni par to, kā ir saistītas sociālās, ekoloģiskās un ekonomiskās vajadzības, un pilnveido prasmi uzņemties atbildību par savām ikdienas izvēlēm un līdzdarboties taisnīgākas nākotnes nodrošināšanā pašreizējai un nākamajām paaudzēm.

Skolotāju izglītībai šajā procesā ir īpaša – ilgtspējīgu pārmaiņu virzītāja loma jebkurā tās izpausmē: plānojot un īstenojot globālo kompetenču apguvi, organizējot vispusīgu profesionālo pilnveidi, līdzdarbojoties vietēja un globāla mēroga partnerībās. Izglītība ir būtiskākais instruments pārejai uz ilgtspējīgu attīstību.

Skolotāju izglītības pārorientēšana uz ilgtspējīgu attīstību, IIA izpratnes veidošana un praktisku iniciatīvu ieviešana ir vairāku gadu desmitu ilgs, izaicinājumu un pieredzes bagāts laiks. To var raksturot arī kā laiku, kad tiek definētas jaunas paradigmas, jaunas pieejas, iniciatīvas un risinājumi.

Atskatoties uz IIA divās desmitgadēs, ir redzams, ka katrā posmā ir savas prioritātes, attīstības virzītāji un sasniegumi. Tos ņemot vērā, varam veidot praksē balstītu skatījumu un rīcības plānu IIA nākošajam periodam līdz 2030.gadam. 

Autore PhD Inga Belousa ir biedrības "Latvijas platforma attīstības sadarbībai" (LAPAS) padomes priekšsēdētāja vietniece un globālās izglītības jomas koordinatore, globālās izglītības tīklojuma "Academic Network on Global Education & Learning" (ANGEL) biedre, biedrības "Zaļā brīvība" biedre, Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Skolotāju izglītības nodaļas pasniedzēja. Ar publikācijas pilno versiju iespējams iepazīties šeit: