Ilgtspējīgas attīstības mērķi
Publicitātes attēls

Atzīmējot UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu 20. gadadienu un ANO Starptautisko pirmiedzīvotāju valodu desmitgadi, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija 19. oktobrī rīko sadarbības tīklu konferenci  “Kultūrpratība sadarbībai: kopīgas valodas meklējumos”. Konference ir viens no UNESCO nedēļas 2023 pasākumiem.

Konferenci, kuru moderēs Dīvs Reiznieks, atklās Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika.

Konferences priekšlasījumos, ar kuriem uzstāsies Latvijas Kultūras akadēmijas rektore profesore Rūta Muktupāvela un mākslas eksperts, bijušais suitu draudžu priesteris un Aizputes novadpētniecības muzeja pētnieks Andris Vasiļeviskis, tiks meklētas atbildes uz dažādiem ar nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu saistītiem jautājumiem, tai skaitā, kā kultūrpratība palīdz iekļauties sabiedrībā un var palīdzēt kopienas attīstībā un nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā. 

Konferences tematiskajās darbnīcās, kuras vadīs LU Lībiešu institūta vadošā pētniece Gunta Kļava un LU Lībiešu institūta viespētniece, Vidzemes lībiskās kultūrtelpas pētniece Lolita Ozoliņa, LU Latviešu valodas institūta direktore Sanda Rapa, UNESCO Medijpratības un informācijpratības katedras priekšsēdētājas vietniece Latvijas Universitātes docente Laura Ardava-Āboliņa, dalībnieki varēs praktiski trenēt savu kultūrpratību, dziļāk izzinot lībiešu nemateriālo kultūras mantojumu, apgūstot vietvārdu un apvidvārdu vākšanas un reģistrēšanas metodiku un iepazīstot medijpratības un kultūrpratības terminoloģiju.

Konferences noslēgumā plānota ekspozīcijas “Gaujas plostnieka stāsts“ apmeklējums un iespēja vienoties dziesmās un sarunās pie ugunskura. Atbilstoši svētku noskaņai konferences laikā būs iespēja baudīt arī muzikālus priekšnesumus un gardu cienastu.

Konferencē ir aicināti piedalīties UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas sadarbības tīkli asociēto skolu  pedagogi, tīkla “Stāstu bibliotēkas” bibliotekāri, UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas atmiņas institūciju darbinieki, stāstnieki un Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma kopienu pārstāvji.

Konference norisināsies 2023. gada 19. oktobrī Siguldas novada kultūras centrā “Siguldas devons” no plkst. 11.00  līdz plkst. 17.00, reģistrācija no plkst. 10.30. Reģistrēties dalībai konferencē aicinām līdz šī gada 12. oktobrim: https://ej.uz/unescovaloda.