Zināšanu sabiedrība

23. aprīlī tiešsaistē notika UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkla „Stāstu bibliotēkas” seminārs “Vietu, lietu un cilvēku stāsti: starp tiešsaisti un iesaisti”. Tajā bibliotekāri un stāstnieki pulcējās, lai pārrunātu 2020. gada aktivitātes un nākotnes ieceres, daloties pieredzē un gūstot padomu par veidiem, kā nemateriālo mantojumu iedzīvināt digitālajā formātā un pavēstīt izmantojot tehnoloģiskās iespējas.

Atklājot XIV Kurzemes stāstnieku festivālu “Ziv zup”, seminārā ievadvārdus teica Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika, aicinot arī attālinātā formātā saglabāt stāstniecības garu.

Seminārā tika atklāts elektronisks rakstu krājums „Vietu, lietu un cilvēku stāsti”, kuru veido III Latvijas stāstnieku konferences „Stāsti par vietām, lietām un cilvēkiem” nolasītie ziņojumi, kuri pārtapuši rakstos. Rakstos apkopota Latvijas stāstnieku un stāstniecības procesu pētnieku pieredze, analizējot stāstniecības lomu individuālo prasmju izkopšanā un kopienu attīstībā. Izdevumā sniegti ieteikumi stāstniekiem un stāstu pasākumu rīkotājiem, kā veidot veiksmīgu sadarbību ar kopienu un stiprināt turpmāku tradīciju attīstību Latvijas kultūrtelpā. Krājumā iekļauta arī Zviedrijas pieredze sava teiku mantojuma iedzīvināšanā vietējā kopienā un plašākā pasaulē. Rakstu krājums brīvpieejā lasāms šeit: 

Pieredzē par izdevuma tapšanu dalījās apgāda “Madris” vadītāja Skaidrīte Naumova, savukārt viens no krājumā iekļauto rakstu autoriem pētnieks Sandis Laime atklāja, ko vietas stāsta par stāstiem, iepazīstinot klausītājus ar vietu naratīviem. Rakstu krājuma literārā redaktore un LU LFMI Latviešu folkloras krātuves vadītāja Rita Grīnvalde dalījās ar svarīgākajiem stāstu dokumentēšanas aspektiem – kā runāto mantojumu pierakstīt, apkopot un popularizēt.

Seminārā tika izvērtēts 2020. gadā “Stāstu bibliotēkas” tīklā paveiktais, pārrunājot aizvadītā gada izaicinājumus. Tāpat tika diskutēts, kā veiksmīgāk tīkla darbības aktivitātes izcelt plašākā sabiedrībā.

Otrajā semināra daļā filozofe Skaidrīte Lasmane sniedza priekšlasījumu par piepildītu dzīvi tehnoloģiju laikmetā, aicinot padomāt, kādus stāstus veidojam jaunajā tehnoloģiju un dzīves pārmaiņu laikmetā.

Semināra noslēgumā Latvijas Stāstnieku asociācijas valdes locekle Māra Mellēna iepazīstināja ar stāstnieku aktivitātēm 2021. gadā un turpmākajām iecerēm, aktualizējot stratēģiju un ilgtermiņa uzdevumus. Īpaši tika izcelts jautājums, kā izkopt mantojuma un tradīcijas lietotpratību un kā iemācīties to skatīt plašākā kontekstā.

Semināra videoieraksts skatāms: https://youtu.be/EpTR8sZggtw.

Semināru rīkoja Latvijas stāstnieku asociācija un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija ar Kultūras ministrijas un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta atbalstu.