Zināšanu sabiedrība

Šonedēļ notiekošajā ANO augsta līmeņa sanāksmē ASV, Ņujorkā piedalās arī Latvijas delegācija. To vada izglītības un zinātnes ministre, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas viceprezidente Mārīte Seile. Delegācijā iekļauti vairāku nozaru ministriju un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas pārstāvji. 

15. decembrī M. Seile ANO mītnē ar apsveikuma runu sveica sanāksmes delegātus, atgādinot, ka Latvija bija viena no valstīm, kas virzīja starpvaldību sarunas, sagatavojot Pasaules informācijas sabiedrības 10 gadu darba pārskatu.

Šis divu dienu augsta līmeņa pasākums notiek, lai veiktu Pasaules informācijas sabiedrības samita (World Summit on the Information Society – WSIS) lēmumu ieviešanas pārskatu. Latvijas delegācijas vadītāja, izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile savā runā atgādināja par informācijas tehnoloģiju lomu daudzu valstu ekonomiskajā attīstībā, tai skaitā Latvijā. Vienlaikus M. Seile uzsvēra svarīgo izglītības lomu – izglītības sistēmai jānodrošina, ka cilvēki ne tikai tiktu izglītoti par tehnoloģiju iespējām, bet arī spētu kritiski izvērtēt pieejamo informāciju un novērtēt tādas vērtības kā daudzveidība un tolerance. M. Seile minēja arī informācijas tehnoloģiju lomu daudzvalodības veicināšanā, kas īpaši svarīgi mazākām valodām un kultūrām.

Daudzas valstis savās runās izteica atzinību Latvijas un Apvienoto Arābu Emirātu vēstniekiem ANO Jānim Mažeikam un Lanai Zaki Nuseibei (Lana Zaki Nusseibeh), kas sešos mēnešos veiksmīgi noslēdza ANO dalībvalstu sarunas par Pasaules informācijas sabiedrības samita pārskata dokumentu, kuru paredzēts pieņemt 16. decembrī.

M. Seile uzstājās arī pasākumā, ko pirms WSIS pārskata pasākuma organizēja Latvijas un Apvienoto Arābu Emirātu pārstāvniecības ANO un kurā piedalījās uzņēmuma Google vadītājs Ēriks Šmits (Eric Schmidt), Interneta vārdu un numuru piešķires organizācijas (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – ICANN) prezidents Fadi Čehadi (Fadi Chehadè), Eiropas Digitālās ekonomikas un sabiedrības komisārs Ginters Etingers (Günther Oettinger), Mozilla Foundation vadītāja Mičela Beikere (Michell Baker) un Dienvidāfrikas Republikas telekomunikāciju ministrs Sijabonga Cvele (Siyabonga Cwele).

Pasaules informācijas sabiedrības samits un tā aizsāktais process ir nozīmīgākā ANO iniciatīva, lai veicinātu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pielietojumu pasaules sabiedrības attīstībai un tehnoloģiju sniegto iespēju pilnīgāku izmantošanu. Pasaules informācijas sabiedrības samits norisinājās divos posmos – 2003. gadā Ženēvā un 2005. gadā Tunisā. Pasaules informācijas sabiedrības iniciatīvā Latvija iesaistījās jau tās pirmsākumos, vēstniekam Jānim Kārkliņam vadot samita otrā posma sagatavošanu. Kopš 2007. gada Latvija ir locekle ANO Zinātnes un tehnoloģiju attīstības komisijā, kas seko līdzi Pasaules informācijas sabiedrības samita rezultātu īstenošanai.

Mārītes Seiles runa pieejama šeit.

Plašāka informācija par Pasaules informācijas sabiedrības samita pārskatu.

Vizītes laikā ASV ministre piedalīsies arī ikgadējās balvas pasniegšanā par tehnoloģiju un inovāciju jomas sasniegumiem, kas veicina sieviešu lomu un iespējas inovāciju un komunikācijas tehnoloģiju jomā.

Uzziņai

Sestdien, 13. decembra rītā, Ņujorkā pēc sešus mēnešus ilgušām sarežģītām starpvaldību sarunām tika panākta vienošanās par Pasaules informācijas sabiedrības samita 10 gadu pārskata dokumentu. To paredzēts apstiprināt ANO augsta līmeņa sanāksmē š.g. 15.-16. decembrī. Latvijas un Apvienoto Arābu Emirātu pārstāvji vadīja sarunas un sekmēja to veiksmīgu iznākumu. Sarunu vadītāji bija Latvijas pastāvīgais pārstāvis ANO Ņujorkā, vēstnieks Jānis Mažeiks un Apvienoto Arābu Emirātu pastāvīgā pārstāve, vēstniece Lana Z. Nuseibe.

Pasaules informācijas sabiedrības samits (WSIS) ir nozīmīgākā ANO iniciatīva informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā, tai skaitā, interneta pārvaldības jautājumos. Viens no tās pamatmērķiem sākotnēji bija tehnoloģiju pielietojums cilvēku dzīves uzlabošanai un digitālās plaisas mazināšana, tiecoties uz kopīgu redzējumu par informācijas sabiedrību, kas būtu orientēta uz attīstību un kuras centrā ir cilvēks. Pasaules informācijas sabiedrības samits norisinājās divos posmos – 2003. gadā Ženēvā un 2005. gadā Tunisā. Latvija kopš 2007. gada ir locekle ANO Zinātnes un tehnoloģiju attīstības komisijā, kas seko līdzi Pasaules informācijas sabiedrības samita rezultātu īstenošanai.

Preses kontaktiem:
Latvijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO Ņujorkā
Tel.+1 212 838 88 77
E-pasts – mission.un-ny@mfa.gov.lv
(laika starpība -7 stundas)

Ārlietu ministrijas
Preses un informācijas nodaļa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: media@mfa.gov.lv
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv