Kultūra

Šonedēļ Latvijā viesojas profesors Ernsts Vāgners – Minhenes Universitātes profesors, UNESCO katedras koordinators Erlangenas–Nirnbergas universitātē un Eiropas Mākslas un kultūras izglītības observatoriju sadarbības tīkla iniciators. Kā mākslas izglītības eksperts viņš uzstāsies konferencē “Kultūras un mākslas izglītība: Radi sevi skolā!” 25. maijā un diskusijā par Eiropas Vizuālizpratnes vadlīnijām 26. maijā.

Profesors Vāgners tiksies ar Valsts izglītības satura centra vadītāju Guntaru Catlaku, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) ģenerālsekretāres p.i. Baibu Moļņiku, Latvijas Kultūras akadēmijas rektori profesori Rūtu Muktupāvelu un Latvijas Universitātes rektoru profesoru Indriķi Muižnieku, kā arī ar citiem augstskolu mācībspēkiem, skolotājiem un mākslas izglītības ekspertiem. Sarunās tiks pārrunāti mākslas izglītības pētniecības jautājumi, kā arī tiks diskutēts par kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, kas analizēta Eiropas Komisijas darba grupas sastādītajā labās prakses rokasgrāmatā par 8 mūžizglītības kompetencēm. Rokasgrāmatas prezentācija notiks konferencē “Kultūras un mākslas izglītība: Radi sevi skolā!” 25. maijā Latvijas Kultūras akadēmijā.

Vāgnera vizīte Latvijā ir iespēja demonstrēt mūsu valsts sasniegumus gan tradīciju kopšanā, gan interešu izglītības attīstīšanā, kas sekmē daudzveidīgas kultūras izpausmes un ir veiksmīgs apliecinājums kultūras spējai būt par sabiedrības attīstības virzītājspēku. Tāpēc jo īpaši svarīgi, ka Latvijā šajā laikā norit gan Radošās darbības nedēļa radi!2016, gan Vizuālizpratnes nedēļa. Šī ir arī UNESCO Mākslas izglītības nedēļa.

UNESCO redzējums mākslas un kultūras izglītībā ietver divas atsevišķi nedalāmas un vienlaicīgi īstenojamas pieejas: mācīšanās par mākslu un kultūru un mācīšanās caur mākslu un kultūru. Tas nozīmē, ka ikvienam indivīdam ir tiesības piedalīties mākslas un kultūras dzīvē gan kā patērētājam, gan arī kā radītājam, turklāt māksla un kultūra attīsta ne tikai katrā cilvēkā esošo radošo potenciālu, bet sniedz ieguldījumu personības, talantu, prāta un fizisko spēju pilnveidošanā.

Ernstam Vāgneram ir ievērojama pieredze mākslas izglītībā. Viņš ir iniciējis un vadījis vairāku nozīmīgu projektu ieviešanu, īstenojot UNESCO vērtību iedzīvināšanu šajā jomā Eiropā. Viņš ir UNESCO observatoriju Europas tīkla idejas autors, un, pateicoties Vāgneram, pirmā observatorija tiks atklāta Vācijā šā gada novembrī. Šajā tīklā iesaistījušās arī trīs institūcijas no Latvijas: Latvijas Kultūras akadēmija, Latvijas Universitāte un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija.

Šī nav pirmā reize, kad Ernsts Vāgners viesojas Latvijā, pērn viņš bija ieradies šeit Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā.