Kultūra
Publicitātes attēls

Šogad Latvijā tiek atzīmēta dzejnieka Imanta Ziedoņa 90 gadu jubileja. Godinot dzejnieku, izveidots kultūrtūrisma maršruts “Noķer Ziedoni!”, kas izved pa viņa bērnības un jaunības dienu takām Jūrmalā, Tukuma novadā un Tukumā. Maršruts tiks atklāts 4. maijā, tā atklāšanas dienā maršruta pieturas punktos norisināsies vairāki dzejniekam veltīti pasākumi.

Imants Ziedonis dzimis 1933. gadā Rīgas apriņķa Slokas pagasta, tagad – Tukuma novada Lapmežciema pagasts – Ragaciemā. Deviņdesmitā gadskārta dzejniekam aprit šā gada 3. maijā. Imants Ziedonis mācījies Lapmežciema, Engures un Tukuma skolā. Jaunībā dzīvojis Ķemeros, strādājis par skolotāju Slokā un par bibliotekāru Ķemeru bibliotēkā. Bērnības un jaunības vietas, tai laikā piedzīvotais un izdzīvotais bijis iedvesmas avots Imanta Ziedoņa turpmākā daiļradē.

Imants Ziedonis ir bijis aizrautīgs ceļotājs – izstaigājis dzimto Latviju un pabijis daudzās valstīs ārpus tās robežām. Sanākot kopā Jūrmalas, Tukuma, Lapmežciema, Ragaciema un Engures kultūras jomas darbiniekiem, izveidots kultūrtūrisma maršruts “Noķer Ziedoni!”. Tas ir interaktīvs ceļojums pa dzejnieka Imanta Ziedoņa bērnības un jaunības takām ar aicinājumu iepazīt dzejnieka dzīves gājumu, personību un daiļradi.

Maršruts tiks atklāts 4. maijā – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, kas ir nākamā diena pēc dzejnieka dzimšanas dienas.

 

Izstaigā. Ieklausies. Uzzini

Maršruta kopējais garums ir 111 kilometri, apļveida maršrutā iekļauti 17 pieturas punkti. Ikviens ceļotājs var izvēlēties, kā veikt šo ceļojumu – braukt ar velosipēdu, motociklu, automašīnu vai, ieplānojot garākas brīvdienas, izstaigāt Ziedoņa takas kājām.

Maršruta Jūrmalas posmā iekļauta Slokas bibliotēka, Kauguru Kultūras nams, Ķemeru ūdenstornis un Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēka. Pēc atzīmēm maršruta kartē var uzmeklēt Ķemeru bibliotēkas veco ēku, kurā Ziedonis strādājis, un māju, kurā dzejnieks ar ģimeni savulaik dzīvojis, kā arī Ķemeru staciju un Ķemeru parku, kas pieminēti atmiņu stāstos.

Tālāk ceļš ved līdz Antiņciemam, Kaņiera ezeram, izved pa Lapmežciema parku, Ragaciema liedagu un Gauso jūdzi. Maršruta kartē Ragaciema pusē ir atzīmēta dzejnieka dzimtās mājas vieta un Ragaciema kapi – dzejnieka atdusas vieta.

Engures posmā iezīmēta Engures Ev. lut. baznīca, vecā Engures skola un Engures ostas promenāde, turpat netālu savulaik atradās dzejnieka mājas “Guņas”, kurās viņš dzīvojis kara laikā.

Tukuma ceļā iekļautie pieturas punkti – E. Birznieka-Upīša 1. pamatskola, Tukuma Kultūras nams, Tukuma bibliotēka un Mālkalns – vēsta par Tukuma, tā apkārtnes un tās puses ļaužu īpašo nozīmi dzejnieka dzīvē, kam Imants Ziedonis ir apliecinājis savu piederību.

Maršruta interaktīvā daļa ir krustvārdu mīkla, kurā iekļauti 17 jautājumi – viens jautājums katrā no pieturas punktiem. Atbildes uz jautājumiem var atrast, maršruta kartē atzīmētajā pieturas punktā savā viedtālrunī noskanējot QR kodu un noklausoties konkrētajam ceļa posmam atbilstošo audioierakstu.

Maršruta karte un plašāka informācija par maršrutu no 4. maija būs pieejama būs pieejama vietnēs www.visitjurmala.lvun www.visittukums.lv.

 

Dzejniekam veltītas norises maršruta atklāšanas dienā

Godinot dzejnieku, kura mūžs bijis saistīts ar Jūrmalu un tās tuvējo apkārtni, Jūrmalas Centrālās bibliotēkas filiāle Ķemeru bibliotēka ir pārdēvēta par Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēku. Maršruta “Noķer Ziedoni!” atklāšanas dienā, 4. maijā, plkst. 11.00 pie bibliotēkas ēkas tiks svinīgi atklāta jaunā bibliotēkas nosaukuma plāksne. Teatrālas ainiņas performancē “Teātris uz riteņiem” izspēlēs Kauguru Kultūras nama jauniešu teātris “Eksperiments”.

Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēkas apmeklētāji tiks aicināti pakavēties “Ziedoņa lasīšanas stūrīti”, kur varēs apsēsties atpūtas krēslā un nesteidzīgi pārlapot kādu no dzejnieka dzejoļu krājumiem, pārlasīt epifānijas vai iepazīties ar citiem publicistikas darbiem no bibliotēkas krājuma.

Pēc bibliotēkas apmeklējuma Jūrmalas muzejs aicinās ekskursijā pa Ķemeriem, izvedot pa Imanta Ziedoņa jaunības vietām, pastāstot par laiku un notikumiem dzejnieka dzīvē, kas saistās ar Ķemeriem.

Arī Alberta Kronenberga Slokas bibliotēkā maijā tiks izveidota Ziedonim veltīta ekspozīcija, stilizēts klases fragments – sens skolas sols –, kurā ikviens var apsēsties un, iespējams, uzrakstīt pat kādu dzejas  rindu.

Savukārt Ķemeru ūdenstornī, kur apskatāmas vēsturiskās ekspozīcijas par Ķemeru apkaimi un izcilām personībām, būs skatāma arī papildināta Imantam Ziedonim veltīta ekspozīcija. Ūdenstornis apmeklētājiem tiks atvērts no 29. aprīļa.

Ziedonim veltītā kultūrtūrisma maršruta atklāšanas dienā, 4. maijā, Kauguru Kultūras nama jauniešu teātris “Eksperiments” ar performanci “Teātris uz riteņiem” apceļos visas kultūrtūrisma maršruta Jūrmalas posma pieturvietas. Plkst. 9.00–9.20 performance norisināsies pie Alberta Kronenberga Slokas bibliotēkas, plkst. 9.45–9.55 pie Kauguru Kultūras nama,  plkst. 10.40–10.50 Ķemeru parkā pie ūdenstorņa, noslēdzošā aina notiks plkst. 11.00 pie Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēkas.

Jūrmalas Centrālā bibliotēka un Jūrmalas muzejs izsaka pateicību jūrmalniekiem, kuri līdzdarbojās Imanta Ziedoņa Ķemeru un Slokas bibliotēkas ekspozīciju tapšanā – dalījās ar saviem atmiņu stāstiem par Imantu Ziedoni un ekspozīcijām deponēja 60. gadu mēbeles. Paldies Imanta Ziedoņa muzejam, Latvijas Nacionālajam arhīvam un UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai par dalību bibliotēku ekspozīciju pilnveidošanā.