Kultūra Zināšanu sabiedrība
Zemgales stāstnieku festivāls

Septembra izskaņā, 24. un 25. septembrī, Dobelē un Bērzē norisinājās jau 10. Zemgales stāstnieku festivāls “Gāž podus Rundālē". Tajā piedalījās Latvijas novadu stāstnieki, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkla „Stāstu bibliotēku” pārstāvji, kā arī vietējās folkloras kopas, stāstnieku kustības atbalstītāji un interesenti.



Festivālu 24. septembrī Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā atklāja tā rīkotāja Aelita Ramane, uzsverot festivāla ilgtspēju, tam veiksmīgi noritot jau desmito gadu. Ļoti atzinīgi, ar ilgiem aplausiem tika uzņemtas trīs lekcijas –  “Nelietderīgā lietderīgums caur Nučo Ordines prizmu raugoties” lektore Māra Mellēna – filozofe, folkloriste, nemateriālā kultūras mantojuma sargātāja, Latvijas Stāstnieku asociācijas valdes locekle;  “Augusta Bīlenšteina pasaku vākums Zemgalē” – lektors Guntis Pakalns – folklorists, stāstniecības kustības Latvijā aizsācējs, spoku stāstu zinātājs; “Zemgaliskā pārticība zem un virs zemes” – lektors Andris Tomašūns – vēsturnieks, arheologs.



Pēcpusdienā stāstnieki apskatīja jauno Dobeles pils muzeju, pēc tā Dobeles Novadpētniecības muzejā notika radošā darbnīca “No hercogienes dārza līdz tējas tasei” un Lielais stāstu vakars “Lai pilnība ir tavas dzīves ceļa zvaigzne” kopā ar folkoras kopu “Leimaņi” un tās vadītāju Inesi Mičuli. Festivāla nozīmīgākais notikums izvērsās īpaši sirsnīgs, daudzu stāstu un tiem atbilstošu dziesmu piepildīts.



Festivāla otrās dienas aktivitātes notika Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas”, Bērzes pagastā, kur ar stāstiem par Latvijas bijušo vadītāju iepazīstināja Ilga Ķipsne. Tam sekoja ekskursija uz Bērzes luterāņu baznīcu, Bērzes ūdensdzirnavām un cimdu un koku skulptūru dārzu “Lejnieki”.  Festivālu noslēdza Jelgavas folkloras kopas “Dimzēns” koncerts ar dziesmām un dejām Veltas Lejas vadībā un oficiālajām pateicībām. Stāstnieki no dažādiem novadiem stāstīja stāstus vēl pāris stundas, līdz devās mājup.



Festivāla projektu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Zemgales plānošanas reģions, AS "Latvijas valsts meži". Festivālu atbalsta ar labām domām un vārdiem UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Latvijas Stāstnieku asociācija, Pilsrundāles bibliotēka.