Zinātne
Publicitātes attēls

2023.gada pavasarī norisinājās projekta nr. LLI-447 “Strūve” ietvaros organizētā tūrisma kampaņa “Izzini Strūves ģeodēzisko loku”, kuras laikā interesenti tika aicināti iepazīt Strūves ģeodēziskā loka punktus 4 dažādās valstīs. Ņemot vērā lielo atsaucību un tūrisma sezonas aktīvo periodu, kampaņai ir izsludināts otrs posms no 1.jūlija līdz 31.augustam.

Kampaņas noteikumi jaunajā posmā nemainīgi - dalībnieki tiek aicināti apmeklēt četras valstis (Lietuvu, Latviju, Igauniju un Somiju), kurās atrodas Strūves ģeodēziskā loku punkti, krāt zīmogu nospiedumus ceļotāju kartēs un laimēt īpašus kampaņas suvenīrus. Apmeklētājiem tiek piedāvāti trīs dažādi maršruti (2, 3, un 5 dienu).

Strūves ģeodēziskā loka pētniekiem, kuri vēlas piedalīties loterijā un laimēt vērtīgas balvas, jāapmeklē vismaz 2 maršrutā iekļautie Strūves ģeodēziskā loka punkti dažādās valstīs.

Kampaņas objektus varat atrast šajā saitē - https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1loig9VD3ZfEpgwp464n6tIqajkrrSp0&ll=60.214091062011 69%2C25.224099049999978&z=5

Bukletu/ceļotāja karti var saņemt jebkurā NOLIKUMĀ norādītajā tūrisma centrā.

Atgādinājums ikvienam apmeklētājam – lūgums rūpīgi iepazīties ar zīmogu saņemšanas vietām un darba laikiem!

Balvu fonds

Pirmie 100 dalībnieki, kas apmeklēs Storiai Strūves ģeodēziskā loka punktu Lietuvā un dosies reģistrēt savu ceļotāja karti Aukštaitijas aizsargājamo teritoriju direkcijas Apmeklētāju centrā (J. Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai) vai Koku vainagu takā (Dvaronys) saņems saules platmales.

Kampaņas galvenā balva – binoklis. Uzvarētāji tiks noteikti pēc tūrisma kampaņas līdz 31.septembrim.

Pirmā kampaņas posma uzvarētāji jau ir noskaidroti. Balvas – binokļus -  ieguvu 18 aktīvi tūristi no Latvijas! Informācija uzvarētājiem ir nosūtīta individuāli un ceļotāju kartē norādīto e-pastu. Apsveicam!

Kas ir Strūves ģeodēziskais loks?

Strūves ģeodēziskais loks ir triangulācijas uzmērīšanas ķēde. Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Ģeodēziskais loks ir līnija, kas vērsta ziemeļu—dienvidu virzienā. Ģeodēziskā loka mērījumi ir definēti kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai, izmērot triangulācijas loku garumu un meridiāna loka gala punktu astronomiskās koordinātas. Astronoms Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un kara topogrāfs Karls Tenners, veicot ģeodēziskos uzmērījumus, apstiprināja Īzaka Ņūtona teoriju, ka Zemei nav precīza lodes forma, bet, ka tā ir saplacināta polu virzienā.

UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā tika iekļauti 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti 10 pasaules valstīs. Latvijā atrodas divi UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautie punkti: Jēkabpilī, kas atrodas Strūves parkā un Ziestu kalnā, Ērgļu novadā. Tāpat Jēkabpils novada Taborkalnā atrodas Strūves ģeodēziskā loka punkts "Dabors-kalns", un projekta ietvaros izbūvētais 28 m augsts Taborkalna skatu tornis. Abi iepriekšminētie punkti ir iekļauti tūrisma kampaņas maršrutā.

Aktivitāte tiek īstenota Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. –2020.gadam projekta LLI-477 “Starptautiskā tūrisma maršruta “Strūves ģeodēziskais loks” izveide / STRŪVE ietvaros.

Projekta kopējais finansējums: 850 509.70 EUR (t.sk. ERAF finansējums - 722 933.24 EUR), Jēkabpils pilsētas pašvaldības finansējums: 251 372.66 (t.sk. ERAF finansējums 213 666.76 EUR).

www.latlit.eu; www.europa.eu; www.facebook.com/jekabpils/

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Jēkabpils novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.