EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi

Preses brīvības diena

Kopš 1993. gada UNESCO katru gadu 3. maijā aicina atzīmēt Pasaules preses brīvības dienu. Tās mērķis ir sekmēt un aizstāvēt brīvu, plurālistisku un neatkarīgu preses darbu visā pasaulē. Pasaules preses brīvības diena ir atgādinājums sabiedrībai, cik nozīmīgi ir aizsargāt pamattiesības, vārda un preses brīvību. Šajā dienā katru gadu notiek preses brīvības tēmām veltīta konference un citas aktivitātes.
 
Līdzās dažādiem tematiskiem pasākumiem ik gadu Pasaules preses brīvības dienā UNESCO mudina arī ar klusuma brīdi godināt tos žurnālistus visā pasaulē, kuri ir atdevuši dzīvību par mūsu tiesībām būt informētiem, pildot savus profesionālos pienākumus. 
 
Katru gadu Pasaules preses brīvības dienā tiek pasniegta arī UNESCO Preses brīvības balva. Balva dibināta par godu 1986. gadā nogalinātajam Kolumbijas laikraksta "El Espectador" redaktoram Giljermo Kano Isazam (Guillermo Cano Isaza), kurš bija aktīvs Kolumbijas narkotiku biznesa kritizētājs. Balvas mērķis ir godināt tās personas, organizācijas un institūcijas, kuras ir sniegušas vērā ņemamu ieguldījumu, aizstāvot vai veicinot preses brīvību jebkur pasaulē, īpaši, ja ieguldījums saistījies ar nopietnu risku.
 
Pēc Ārlietu ministrijas iniciatīvas UNESCO Latvijai ir uzticējusi 2015. gada Pasaules preses brīvības dienai veltītas konferences un Preses brīvības balvas pasniegšanas ceremonijas rīkošanu. Tajā Latvijas un UNESCO mediju profesionāļi rosinājuši diskutēt par tādiem tematiem kā mediju redakcionālā neatkarība un pētnieciskās žurnālistikas attīstības iespējas, sievietes un mediji, digitālie mediji un inovācijas mediju vidē. Konference pulcēs vairākus simtus pasaules līmeņa žurnālistu, mediju nozares pārstāvju un ekspertu. To apmeklēs arī UNESCO ģenerāldirektore Irina Bokova un citas augsta līmeņa amatpersonas.